Jakim pracownikiem jesteś?

Jako przedsiębiorca, szef i kierownik mam wielką przyjemność zatrudniać ludzi i wątpliwą przyjemność ich zwalniać. Przedstawiam wam typy pracowników, z przymrużeniem oka, ale wierzę, że niektórych znacie bardzo dobrze ze swojego biura, kawiarni w której pijecie codziennie kawę czy ze sklepu z warzywami. A może w którymś typie odnajdziecie siebie?

Typ: Sylwestrowy Balon

Większość czasu siedzi, bądź stoi oparty o framugę drzwi, ścianę, lub stół. Stał się nierozłącznym elementem dekoracji, dlatego nikt go jeszcze nie zwolnił. Trochę jak balon powieszony na sylwestra, wiszący pod sufitem do Wielkanocy. Każdy się trochę dziwi, że on tam jest, ale w sumie, nikomu nie przeszkadza. Nikomu też nie pomaga, ale w sumie nikt już tego od niego nie wymaga. Pija kilkanaście kaw dziennie, żeby mieć więcej energii do siedzenia lub stania. Każdemu kto akurat obok pracuje, opowiada w jakiej części ciała ma swoją pracę, ale gdy niewiadomo skąd pojawia się szef, Sylwestrowy Balon mówi – och dopiero usiadłem. Tyle już dzisiaj zrobiłem… i opowiada o wszystkim co do tej pory zrobili jego koledzy.

Typ: Obrońca polskiej reprezentacji

Nie wychodzi przed szereg. Gdyby był piłkarzem polskiej reprezentacji, byłby obrońcą. Zawsze w okolicach bramki, robi swoje wiedząc jednak, że to bramkarz ma przede wszystkim obronić, a atak ma atakować. Nie bierze na siebie odpowiedzialności. Jak go poprosisz to zrobi, ale jak nie poprosisz to bardzo chętnie nie zrobi. Punktualny. Zwłaszcza jeśli chodzi o godziny wyjścia z pracy. Na widok szefa uśmiecha się i z daleka wita. Sprawia wrażenie zaangażowanego gdy kierownik jest w pobliżu. Nie można go zwolnić bo w sumie to pracuje, nie można go awansować bo w sumie to nic nie robi. Jest jak ciepła herbata, nie rozgrzewa zimą, i nie chłodzi latem. Po kilku latach w firmie zdajesz sobie sprawę, że cały skład ci się zmienił, a on tam ciągle jest. Przy tym samym biurku, w tym samym swetrze. Zostawiasz go tam do emerytury z sentymentu za dawnymi czasami.

Typ: Polaczek

Trudny do zniesienia, łatwy do zidentyfikowania. Często się kłóci o swoje racje, ale nie przyjmuje argumentów zwrotnych. Nie lubi żadnej ze swoim prac jakie miał do dnia dzisiejszego. Obecnej też nie lubi. Przy dyskusji z szefem, zawsze wyciąga kartę przetargową – „nie zależy mi na pracy, przynajmniej odzyskam 500+ na pierwsze dziecko„. Dobrze jest wtedy jak jest wszystkim źle, dlatego nie potrafi zrozumieć, że ktoś zarabia więcej niż on. Każdą podwyżkę u współpracownika przyjmuje falą żalu, wściekłości i rozczarowanie, które chowa w sercu od czasów gdy pod choinką rodzice dla żartów położyli mu rózgę. Nie pomyśli sam co zrobić by dostać podwyżkę, premię czy awans. W sumie to mu na tym nie zależy bo i tak przytnie trochę na państwie powiększając swoją rodzinę o kolejnego brzdąca. W żadnej pracy nie zagrzał więcej miejsca, niż grzane wino w mikrofalówce.

Typ: Bob Marley

Ważniejsze od wypełnienia obowiązków jest skręcenie i wypalenie kolejnego medycznego jointa, który ma pomóc mu się ze stresem. Kiedy zadajesz mu pytanie w poniedziałek, on jest gotów z odpowiedzią już w środę następnego tygodnia. Jeśli spotyka się z krytyką z ust szefa, po półgodzinnym monologu przełożonego, masuje sobie skronie i mówi: mógłbyś powtórzyć, mam ostatnio problem z koncentracją. Kiedyś był pracowity, ale ostatnio zapomniał jak to się robi. Plusem u niego jest zawsze spokojne podejście do najbardziej stresowych sytuacji, minusem – reagowanie na bieżące sytuacje z sześciodniowym opóźnieniem.

Pewnie jeszcze kilka typów by się znalazło: ten co się spóźnia, ten co wie najlepiej, ten co przerywa i ten co nie kąpie się za często. Ale to co jest fajne, to to, że są też ci, którzy lubią swoją pracę, są sumienni, szanują swoje miejsce pracy i szanują swoich kolegów, są dobrzy. To ostatnie jest chyba najważniejsze. Jeśli ktoś jest dobrym człowiekiem, jest dobrym pracownikiem. Bądźcie dla siebie dobrzy, niezależnie od stanowiska.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s